Հունվարի 11-ին  հերթական նիստն է գումարել ԱԺ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ ՀՀ պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը:  Նիստը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Արծվիկ Մինասյանը: Ներկա են եղել հանձնաժողովականներ ԱԺ երեք  խմբակցություններից եւ փորձագետներ:
Արծվիկ Մինասյանը նախ փաստել է, որ հանձնաժողովը չի պատրաստվում քննարկել հիմնադրամի կառավարչական գործառնությունները, ապա ուղղել առանցքային հարցերը:  Պատգամավորը շեշտել է, որ նպատակն է պարզել, թե միջոցները, որոնք Կառավարությունը ստացել ու որոշակի ծախսումներ է իրականացրել, որքանով են համապատասխանում երկրի գործող օրենսդրությանը եւ արդյո՞ք ծախսման ուղղությունները ծառայում են  դրամահավաքի կազմակերպման նպատակին:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը նշել է, որ ՊԵԿ-ի կայքում առկա են հիմնադրամի ֆինանսական եւ  ծրագրային հաշվետվությունները` հաստատված հոգաբարձուների խորհրդի կողմից:  Մանրամասներին զուգահեռ նա տեղեկացրել է, որ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկած  «Մենք ենք մեր սահմանները, բոլորս Արցախի համար» համազգային դրամահավաքին  մասնակցել է շուրջ 750.000  դրամատու:  Դրամահավաքի մեկնարկը համաձայնեցվել էր հոգաբարձուների խորհրդի, ինչպես նաեւ Կառավարության հետ:
Հայկակ Արշամյանին հարցեր են ուղղել պատգամավորները: Դրանք վերաբերել են հանգանակությունների մեծ եւ միջին ծավալներին, հիմնադրամի հաշիվներին ու գործունեությանը, հանրության  շրջանում կառույցի նկատմամբ առկա անվստահությանը, ինչպես նաեւ նվիրատվության, նվիրաբերության համար հիմք հանդիսացած հանգամանքներին:
Ելնելով քննարկվող ուղղությունների առանձնահատկություններից` քննիչ հանձնաժողովն աշխատանքները շարունակել է դռնփակ:

On January 11, the Inquiry Committee for Studying the Use of Funds Collected by the Hayastan All-Armenian Fund and Transferred to the State Budget of the Republic of Armenia convened the regular sitting. The Committee Chair Artsvik Minasyan moderated the sitting. The Committee members from the NA three factions and experts attended the sitting.
Artsvik Minasyan first of all has documented that the Committee is not going to discuss the administration transactions of the Fund, then address the key issues. The MP has stressed that the goal is to clarify to what extent the means received from the Government and certain expenditures correspond with the legislation in force and if the directions of expenditure serve for the goal of money collecting organization.
The Executive Director of the Hayastan All-Armenian Fund Haykak Arshamyan has noted that the financial and programme reports of the Fund are available on the website of the State Revenue Committee, approved by the Board of Trustees. In parallel with the details, he has informed that about 750.000 donors took part in the national money collection We Are Our Borders: Everybody for Artsakh launched on September 27, 2020. The launch of the money collecting was agreed with the Board of Trustees, as well as the Government.
The deputies addressed questions to Haykak Arshamyan. They related to the big and average volumes, the accounts and activities of the Fund, the distrust existing towards the structure among the public, as well as donation, the circumstances being as a basis for donation.
Stemming from the peculiarities of the directions under debate, the Inquiry Committee continued the works behind closed doors.